Cirkusový den v Zeměškole – CIRKUS DO ŠKOL!
8.6. 2023 jsem byla pozvána s cirkusovým karavánkem do Zeměškoly – školy svobodného vzdělávání v Chomutově.
Cirkusovému umění se věnuji nejen jako způsobu vlastního kreativního vyjádření, ale vnímam velký potenciál cirkusové pedagogiky a nového cirkusu jako zdroj inspirace pro přístup k vzdělávání, který umožňuje rozvoj kreativity, autentické vyjádření, motivaci k seberozvoji a přirozené a fungující spolutvoření v komunitě dětí i pedagogů (v případě svobodných škol průvodců).
V úvodu cirkusového dne jsme se představili, následovala ukázka vystoupení na závěsné šále. Děti dostaly prostor zeptat se na cokoliv co je zajímá. Zahráli jsme si hru, která prohloubila atmosféru spolutvoření a začali jsme se věnovat cirkusovým disciplínám – obruče hulahoop, závěsná akrobacie, žonglování. Po celou dobu měly děti prostor pro vlastní kreativitu a zkoumání, zároveň si pomáhaly a učily se vzájemně. Pro odvážné jsme uspořádali „gala show“, kde děti mohly předvést co se naučily a vytvořit tak své první autentické a jedinečné vystoupení.
V závěru jsem se dětí zeptala na jejich dojem z celého dopoledne. Líbilo se jim sledovat vystoupení, učit se nové triky a zapůsobilo na ně, že aktivity, které se zpočátku zdály těžké, zvládly z lehkostí.
Tím se naplnil můj záměr – ukázat dětem nové možnosti pohybu, tvořivosti, fyzické aktivity, sebevyjádření i spolupráce a zároveň poskytnout prostor, kde si v atmosféře pospolitosti a vzájemné podpory můžou tyto možnosti vyzkoušet, naučit se a předvést. Tedy, ukázat, že cirkusové umění není jen pro vyvolené, ale s troškou píle, sebedůvěry, motivace a pořádnou dávkou hravosti může být cirkusákem každý aspoň na moment a tyto aktivity jsou dostupné každému, ať už pro zábavu, nebo jako životní cesta.
Ve spojení filosofií svobodných škol a nového cirkusu nacházím společný prvek, kterým je ochota hledat nové cesty a způsoby vzdělávání, nový přístup k vývoji a růstu lidské bytosti, nejen u dětí.
Pro mě osobně je cirkusové umění dokonalým spojením abstraktního světa inspirace a kreativity s fyzickou aktivitou, posílením a zvládáním výzev, které pomáhá budovat individualitu, vnímaní a pochopení vlastního těla, poznání vlastního tvořivého potenciálu a neomezenou fantazii ale i empatii, pospolitost a fungování skupiny.
Zároveň vidím v cirkusovém tvoření model funkční komunity, kde každý sám za sebe roste, rozvíjí se, nachází naplnění a zapadá svou činností do kontextu skupinového projektu, který má společnou vizi – v případě cirkusové skupiny společné vystoupení.
Zážitek spolupráce Zeměškoly a Cirkus Van Karavan ve mě zanechal pocit smysluplnosti a naplnění. Jsem nadšená z toho, jak se tyto dva světy doplňují a jsem odhodlaná na této cestě objevování nových způsobu vzdělávání a spojování přístupů pokračovat.
Třešinka na dortu celého setkání – Zeměškola se rozhodla pořídit obruče. Ano – Cirkus do škol!!!
💗💪🎪🤸♀️